Ājurvēdas terapija Kapha došas samazināšnai
- Paaugstinātas Kapha pazīmes
- Pārmērīga
Kapha diagnostika
- Padomi diētai un dzīvesveidam
KAPHA došas apraksts
- Psiholoģiskā aina
- Kas Kaphām patīk?
- Kas Kaphas kaitina?
- Enerģija un izskats
- Seksualitāte
- Karjera
- Stils, krāsas un dārgakmeņi
IETEIKUMI CILVĒKIEM AR KAPHA DOŠU - Sezonas un ikdienas aktivitātes
- Fiziskā aktivitāte
- Aromterapija un ķermeņa kopšana
-----------------------------------------------------------------
Ājurvēdas terapija Kapha došas samazināšnai
- Kapha slimības izraisa Kafa dosha nelīdzsvarotība. Kapha doša normā: līdzsvarots prāts, kustīgas locītavas, stiprs ķermenis, līdzsvarotas ķermeņa funkcijas, normālas ķermeņa proporcijas.
- Kapha pastiprinās: pārmērīga atpūta, dienas miegs, ilgs miegs no rīta; eļļains, auksts ēdiens, kas izraisa pilnību ķermenī
- Emocijas, kas uzbudina Kafa: skaudība, lepnums un pieķeršanās, īpašumtiesības, alkatība
Palielinātas Kapha došas pazīmes
- bālgans urīns ar nelielu tvaiku un smaku;
- mēle un smaganas ir bālas, bezgaršīga garša mutē;
- pietūkuši plakstiņi, blāvas acis;
- gļotu uzkrāšanās krūtīs un nazofarneksā;
- nomākts stāvoklis; smaguma sajūta ķermenī;
- apetīte ir traucēta, gremošana ir novājināta;
- nav siltuma; ķermenis uzbriest, parādās pūtītes;
- sāpes nierēs un muguras lejasdaļā;
- stīvas locītavas;
- ādas nieze;
- atmiņa ir slikta; miegainība; vājums
- Izcelsmes vieta: kuņģis, krūtis, rīkle, galva, dobumi, deguns, mute, locītavas, plazma
Nepietiekamas Kaphas pazīmes
«Zema Kapha izraisa tukšuma sajūtu vēderā, sirdsklauves un locītavu vājumu.»
Ashtanga Hridaya XI, 14-16
Zems Kapha došas līmenis simptomos atgādina augstu Vata līmeni. Zems noteiktas došas līmenis netiek uzskatīts par spēku, kas spēj izraisīt saslimšanu.
Pārlieku lielas Kaphas diagnostika
- Krāsa (seja, izdalījumi, ādas plankumi): balta, bāla
- Sāpes: vājas; smags, blāvas, pastāvīgas
- Drudzis: neliels; vājums, smaguma sajūta; pastāvīgi paaugstināta temperatūra
- Izdalījumi: Gļotas, siekalošanās
- Mute: Salda vai sāļa garša, izteikta siekalošanās, izdalījumi viskozi, biezi
- Kakls: pietūkums, piepampums, palielināšanās
- Kuņģis: lēna gremošana, saldas vai gļotainas atraugas
- Aknas un žultspūslis: palielināts, smags, ciets; maz žults, samazināta aktivitāte
- Zarnas: pārklāts ar gļotām, lēna peristaltika, sastrēgumi, vēdera uzpūšanās, tūska, pietūkums
- Izkārnījumi: bagātīgs, ciets, gļotas, retas zarnu kustības, niezoša sajūta
- Urīns: bagātīgs, bāls vai bālgans, ar gļotām, urinēšana ir reta
- Svīšana: mērena, pastāvīga
- Prāts un emocijas: lēna uztvere, vēlmju trūkums, apātija, stupors, pārmērīgs miegs, spēcīgas alkas
- Jebkurš iesākums: lēns, nepārtraukts
- Diennakts laiks, kad lielākā aktivitāte: Rīts, vakars
- Gada laiks, kad
lielākā aktivitāte
: ziemas beigas, agrs pavasaris
- Ārējie ierosinošie faktori: mitrums, aukstums
Rekomendācijas Kaphas došai
- Kaphu palielina: salda, skāba, sāļa garša
- Kaphu samazina: asu, rūgtu, savelkošu garšu
- Kapha tipa cilvēkiem patīk ēst garšīgu un sātīgu ēdienu, taču viņiem ir jāseko līdzi uzturam un jo īpaši tā apjomam, jo viņiem ir vāja gremošana un viņiem ir tendence pieņemties svarā.
- Cilvēkiem ar dominējošo Kapha došu noteikti vajadzētu ēst pa stundām, ēdot divas reizes dienā – pusdienlaikā un agrā vakarā. Pirmo maltīti vēlams pagatavot sātīgu un veselīgu, ēst vairāk dabīgus produktus un stingri uzraudzīt to saderību. Vakariņām jābūt pēc iespējas vieglākām.
- Jāizvairās no veciem, pārceptiem, taukainiem, ūdeņainiem, ļoti aukstiem un ļoti karstiem ēdieniem, rauga maizes un stiprā alkohola.
- Reizēm var lietot uzturā piena un rūgušpiena produktus, saldumus un pārtiku ar skābu un savelkošu garšu.
- Noderīgi svaigi augļi un piena produkti nelielos daudzumos.
- Uztura pamatā jābūt sildošam un mīkstam ēdienam ar asu un rūgtenu garšu, nevis taukainu vai eļļainu, gremošanu veicinošiem augiem (ūdenspipari, krustnagliņas u.c.), svaigiem augļiem un dārzeņiem, sezama eļļai, fenhelim un kurkumam.
Augļi
Labvēlīgi nogatavojušies šķiedraini augļi. Ieteicami augļi un ogas ar savelkošu vai rūgtu garšu. Saldie augļi nav ieteicami. No uztura jāizslēdz visa veida augļi, kas apstrādāti ar cukuru – konservi, ievārījumi, marmelāde, zefīrs u.c.
Ieteicams: aprikoze, ķirši, plūme, ananāss, apelsīns, arbūzs (atļauts), bārbele, brūklenes, vīnogas, ķirsis, gvajava, mellenes, granātāboli, greipfrūti, bumbieri, kazenes, zemenes, svaiga vīģe (atļauta), karambola, kivi, kizils, zemenes, dzērvenes, ērkšķogas, laimi, citroni (atļauts), ličes, avenes, mandarīni, kadiķogas, lācenes (atļauts), nektarīni, persiki, pomelo, rabarberi, pīlādži, plūmes, žāvēti augļi (visi), ērkšķi, feijoa, hurma, ķirši (atļauts), mellenes, aronijas, āboli,
Izvairieties no avokado, banāniem, kokosriekstiem, kokosriekstu piena, mango, papaijas, tamarinda, datelēm, zīdkokiem.
Dārzeņi un nesaldie augļi
Labvēlīgi būs visi asie un rūgtie dārzeņi. Saldie dārzeņi izved Kafa došu no līdzsvara. Dārzeņus ir labi ēst gan neapstrādātus, gan termiski apstrādātus. Svaigiem salātiem (lai uzlabotu gremošanu) nelielā (!) daudzumā jāpievieno augu eļļa, ingvers, sarkanie vai melnie pipari. Pēc dārzeņu salātiem nav ieteicams ēst pākšaugus vai piena produktus.
Ieteicams: artišoki, baklažāni, brokoļi, rutabaga, Briseles kāposti, sēnes (atļautas), daikona redīsi, zaļās pupiņas un pupiņas, zaļie čili, zaļie zirnīši, sinepju zaļumi, pienenes zaļumi, rāceņi, bietes, cukini, kaperi, kāposti (sarkanie un balts), cilantro, kolrābji, diždadža saknes, kreses, kukurūza, salāti, lapu zaļumi, sīpoli (vārīti), puravi, burkāni, okra (okra), skvošs, pastinaks, pipari, saldie un pikantie, pētersīļi, tomāti (vārīti), redīsi, redīsi, rāceņi, savojas kāposti, salāti, bietes, selerijas, sparģeļi, topinambūrs, rāceņi, ķirbis, ziedkāposti, cigoriņi, meža ķiploki, ķiploki, spināti.
Izvairieties: saldie kartupeļi, kartupeļi, kartupeļu ciete, svaiga kukurūza, gurķi, zaļās olīvas, tomāti (neapstrādāti), tapioka.
Graudaugi
Graudaugi jālieto neattīrīti no graudu miziņas vai pievienojot klijas. Ļoti nav ieteicama piena putra. Noderīgi ir miežu un griķu graudaugi, pievienojot nelielu daudzumu gī. Labvēlīgi ir arī daudzgraudu putras. Kaši nevajadzētu lietot kā piedevu, bet ēst kā atsevišķu ēdienu. Nelabvēlīgs raugs un mīksta maize. Visi sausie graudaugu produkti (krekeri, brokastu pārslas) jālieto ar pietiekamu daudzumu šķidruma (vēlams ar zāļu tējām). Pārtika un ēdieni, kas satur cieti, ir stingri kontrindicēti.
Ieteicams: griķi, kukurūza, kuskuss, auzas (sausas), auzu klijas, speltas, prosa, kviešu klijas, kviešu milti (nerafinēti), prosa (atļauts), basmati rīsi, rudzi, mieži, krekeri, musli, polenta (kukurūzas putra), neraudzēta rudzu maize, rīsu kūkas, brokastu pārslas, diedzēta kviešu maize, pilngraudu čapati un kukurūza.
Izvairieties no: cietes (kukurūzas, kviešu), kviešu, rauga maizes, tapiokas
Pākšaugi
Pākšaugi Kafai ir smags ēdiens, un tos vajadzētu ēst nelielos daudzumos kopā ar garšvielām. Lai novērstu vēdera uzpūšanos, pākšaugus pirms gatavošanas nepieciešams mērcēt 8-12 stundas. Pēc tam izmērcētās pupiņas vāra 10 minūtes, notecina ūdeni, noskalo pupiņas, pārlej ar tīru ūdeni, pievieno gī, lauru lapas un kurkumu un gatavo. Var pievienot šķipsniņu asafoetidas vai melno sāli, kurkuma. Ja pākšaugi tomēr rada meteorismu, tad gatavajam ēdienam jāpievieno krustnagliņas, ingvers, melnais kardamons, garie pipari, ķimenes. Nav ieteicams ēst pākšaugus kopā ar dārzeņiem un graudaugiem.
Ieteicams: baltās pupiņas, aduki pupiņas, pinto pupiņas, lobīti zirņi, kaltēti zirņi, melno acu zirņi, mung pupiņas, mung dal (lobītas mung pupiņas), tofu (karstā)*, tour dal, pupiņas, melnās pupiņas, lēcas (sarkanas un brūnas)
Izslēgt: miso, aunazirņus, sojas produktus: sojas miltus, sojas pienu, sojas pulveri, sojas mērci, sojas sieru, tofu (aukstu), urad dal.
Gaļa
Parasti ieteicama viegla gaļa (baltā putnu gaļa, zivis), kas pagatavota ar dažādiem garšaugiem un garšvielām, lai atvieglotu tauku uzsūkšanos.
Piena produkti
Piens nav ieteicams Kafa doša cilvēkiem. Piens palielina Kafa došu, izraisot gļotu veidošanos. Jāizvairās no taukainiem piena produktiem. Raudzētos piena produktus (kefīru, lassi, jogurtu) var lietot atšķaidītu. Reizēm varat izmantot zema tauku satura un cieta siera šķirnes.
Saldējumu ļoti reti. Pirms gulētiešanas nedzeriet pienu vai piena produktus. Ja kāda iemesla dēļ ieteicama piena uzņemšana vakarā, tad to vajadzētu vārīt ar safrānu, kanēli, ingveru, kurkumu un dzert ļoti karstu.
Ieteicams: gī (nelielos daudzumos), jogurts (atšķaidīts), kefīrs (atšķaidīts), kazas piens (reizēm, vārīts), jogurts ar zemu tauku saturu, kazas siers (nesālīts un ne vecs), cietais siers ar zemu tauku saturu, zema tauku satura kazas biezpiens
Izslēgt: siers, jogurts (tīrs, saldēts vai ar augļiem), kefīrs, sviests, govs piens, saldējums, raudzēts cepts piens, krējums, mīkstais siers, govs piena biezpiens
Eļļas
Stingri ierobežojiet tauku un eļļu uzņemšanu. Kafai ieteicamākās eļļas ir kukurūza, saulespuķu un gī.
Ieteicams iekšējai un ārējai lietošanai nelielos daudzumos (vēlams secībā): kukurūza, saulespuķes, gī, linsēklas (atļauts), ķirbja (atļauts), sinepju (atļauts). Ārējai lietošanai: sezams
Izslēgt: aprikožu, zemesriekstu, kokosriekstu, sezama (iekšķīgi), avokado eļļu, valriekstu eļļu, kakao sviestu, mandeļu, olīvu, rapšu sēklas, sojas pupiņas.
Garšvielas un garšaugi
Gandrīz visas garšvielas ir ieteicamas. Jāizvairās no marinētiem gurķiem, kečupiem, majonēzēm.
Ieteicams: Adžvan, anīss, apelsīna miziņa, asafoetida, zvaigžņu anīss, baziliks, vaniļa, ziemzaļie, krustnagliņas, sinepes (melnās, brūnās un baltās), smaržīgie pipari, ingvers, kardamons (melnais un zaļais), koriandrs, kanēlis, sarkanie pipari , ķimenes, kurkuma, lauru lapas, karija lapas, margolas lapas, šambalas lapas, majorāns (raudene), magoņu sēklas, muskatrieksts, piparmētra, krūzmētra, piparmētra, oregano, paprika mātīte, krustnagliņas, pētersīļi, pippali, rozmarīns, tarinds, timiāns, ķimenes, dilles, fenhelis, mango čatnijs (pikants), melnie pipari, ķiploki, čili, mārrutki, safrāns, estragons
Izvairieties no: kečupa, laima, majonēzes, marinētiem gurķiem, sojas mērces, sāls, etiķa, mango čatnija (salda)
Rieksti un sēklas
Rieksti Kafa došas cilvēkiem nav ieteicami. Mandeles var ēst bez miziņas. Lai noņemtu miziņu, mandeles jāaplej ar verdošu ūdeni un jāatstāj uz nakti, bet no rīta jānomizo.
Ieteicams: mandeles (izmērcētas un nomizotas), valrieksti (ok), lazdu rieksti (ok), priežu rieksti (ok), linsēklas (ok), melones sēklas, saulespuķu sēklas (ok), ķirbju sēklas (ok).
Izvairieties no: zemesriekstiem, Brazīlijas riekstiem, kastaņiem, Indijas riekstiem, kokosriekstiem, makadāmijas riekstiem, pekanriekstiem, pistācijām, sezama sēklām.
Ārstniecības augi
Ieteicami visi augi un preparāti, kas stimulē gremošanu un attīrošie augi.
Ieteicams: bergēnija, immortelle, vilkābele (atļauts), gaultheria, neļķe, hibisks, elecampane (atļauts), jasmīns, žeņšeņs (atļauts), St. , vīgrieze, lavanda, citronzāle, aveņu lapas, jāņogu lapas, dadzis, lucerna.
Izslēgt: citronu balzams, efedra, krūzmētra, piparmētra, pienene, mātīte, vērmeles (visi veidi), mātere (atļauta), kumelīte, sasafras, sassaparilla, podagra, pasifloras zieds, pelašķi, čaga (atļauts), melnā plūškoka ziedi, cigoriņi, salvija, kadiķogas, zefīrs, Kalgan, diždadža sakneņi, lakricas sakne
Saldumi
Salda garša Kafa doša cilvēkiem nav ieteicama. Jūs varat izmantot ļoti nelielu daudzumu "vecā" medus. Žāvēti augļi ir noderīgi nelielos daudzumos.
Ieteicams: medus, mežrozīšu sīrups, tahini halva (atļauts), žāvēti augļi.
Izvairieties no: kļavu sīrupa, brūnā cukura, melase, palmu cukura, rafinētā cukura, rīsu sīrupa, fruktozes, miežu iesala, piena saldumiem, šokolādes, miežu halvas
Dzērieni
Dienā izdzertā šķidruma daudzumam aukstā laikā nevajadzētu būt lielākam par litru un karstajā sezonā pusotru litru. Pārmērīga šķidruma uzņemšana ir nelabvēlīga: nodziest gremošanas uguns, kas Kafa tipa cilvēkiem ir diezgan vāja, organisms iegūst lieku mitrumu, kā rezultātā rodas liekais svars, tieksme uz tūsku.
Visi dzērieni jālieto silti vai nedaudz karsti.
«Ājurvēdas verdošs ūdens»
. Augļu un dārzeņu sulas pirms dzeršanas jāatšķaida ar siltu ūdeni. Izvairieties no gāzētiem dzērieniem, aukstiem dzērieniem un dzērieniem ar ledu. Tējas patēriņš jāierobežo, jo tai ir tendence saglabāt mitrumu un tūsku. Ir jāierobežo arī kafijas patēriņš. Lai neitralizētu kofeīnu, kafiju var pagatavot ar kardamonu, kanēli vai citrona šķēli. Žāvētu augļu kompoti ir noderīgi. Noderīgas zāļu tējas ar skābu un rūgtu garšu, cigoriņi.
Ieteicams:
- ūdens: minerālūdens bez gāzes, silts ūdens
- piens: karsts piens ar garšvielām, sojas piens (karsts, ar garšvielām)
- kafija: kafijas dzēriens, kas izgatavots no graudaugiem
- kompoti un augļu dzērieni: žāvētu augļu kompots, augļu un ogu kompoti
- dārzeņu sulas: burkānu sula, biešu sula, alvejas sula
- stiprie alkoholiskie dzērieni: sausie sarkanvīni un baltvīni, ābolu sidrs
- augļu sulas: aprikožu sula, ananāsu sula, vīnogu sula, ķiršu sula (salda), granātābolu sula, bumbieru sula, dzērveņu sula, persiku sula, plūmju sula, mango sula, ābolu sula, ogu sulas
- tējas: zaļā tēja, melnā tēja (ar garšvielām), zāļu tējas
Izslēgt:
- ūdens: gāzētie ūdeņi un dzērieni, citronūdens (ūdens ar citronu), ledus dzērieni, auksts ūdens un dzērieni
- kafija: kafija, dzērieni ar kofeīnu
- piens: kokosriekstu piens, mandeļu piens, rīsu piens, sojas piens (auksts), šokolādes piens, auksti piena dzērieni
- stiprie alkoholiskie dzērieni: pussaldie vīni (sarkanie, baltie), deserta vīni, stiprie alkoholiskie dzērieni, alus
- dārzeņu sulas: tomātu sula
- augļu sulas: apelsīnu sula, ķiršu sula (skābā), dzērveņu sula, papaijas sula, tomātu sula, ābolu sula (skābā), ogu sulas (skābā), želeja
- tējas: auksta tēja
Kopējie ieteikumi Kapha došai
- Zarnas: Vielmaiņas uzlabošanai ieteicamas asas garšvielas: sarkanie un melnie pipari, sausais ingvers, sinepes, krustnagliņas, kanēlis, ķiploki;
- Lai mazinātu tieksmi pēc cukuriem un taukiem, tiek izmantoti rūgtie augi: alveja, kurkuma, bārbele, genciāna.
- Kortizola/DHEA/17-OH-progesterona līdzsvaram: Pikanti vai rūgti tonizējoši līdzekļi: ķiploki, pippali, kanēlis, safrāns, ingvers, elecampane sakne, mumiyo, guggul, mirres, alvejas sula.
- Neirotransmiteru un aminoskābju līdzsvaram (dopamīns, epinefrīns, norepinefrīns, serotonīns, GABA/glutamāts):
- Stimulējoši un garīgu skaidrību veicinoši augi: kalmes, brahmi, baziliks, gugguls un mirres; noder arī salvija, mirte, galvaskauss, sākuma burts.
- Eļļas un masāža: noderīga ir sausa un enerģiska masāža vai masāža ar vieglām eļļām, piemēram, sinepēm vai linsēklām. Ir labi ierīvēt arī siltas augu eļļas, piemēram, kamparu, eikaliptu, kanēli, sinepes, ziemcietes, sarkanos piparus.
- Ēteriskās eļļas: muskuss, kampars, krustnagliņas, kanēlis, ciedra koks, vīraks un mirres.
Krāsas
Kafa dod priekšroku siltām un spilgtām krāsām, piemēram, dzeltenā, oranžā, zelta un sarkanā krāsā. Jāizvairās no rozā, balta, kā arī no bāliem un balinātiem ziliem un zaļiem toņiem. Brūns, pelēks un melns jālieto minimāli.
Dzīvesveids
Jāveic intensīvi un aerobie vingrinājumi, jādodas saules un gaisa peldēs ar vieglu siltu vēju, jāizvairās no aukstuma un mitruma, jāuztur disciplīna, jānodrošina pietiekama fiziskā aktivitāte, mazāk jāguļ un jāatsakās gulēt dienas laikā; noderīga dažāda pieredze, ceļojumi, svētceļojumi. Ieteicams lietot atkrēpošanas augus (kalmes, lobeliju, lakricu) un sāli, tajā skaitā magnija sulfātu. Lai saglabātu veselību, var sistemātiski nelielos daudzumos lietot atkrēpošanas līdzekļus - mirti, salviju, ingveru un citus.
________________________________________
KAPHA DOŠAS APRAKSTS
Psiholoģiskais portrets
Nesatricināms kā klints, ciets kā akmens, plūst vēss kā mirdzoša upes virsma baltā mēness gaismā – tāda ir Kapha došas tipa būtība.
Kaphu ietekmē ūdens un zemes elementi – pievilcības un šarma enerģijas Visumā. Kapha uztur fizisko ķermeni un atrodas cilvēka krūškurvja dobuma augšdaļā.
Kapha došā dominē Svadhisthana čakras enerģija, kuru pārvalda Jupiters un Venera. Venērai ir sievišķīga daba. Šo pirmatnējo sievietes spēku, kas spēj vairoties, ieskauj Muladharas vīrišķā enerģija. Veselīgs dzīvesprieks Kafā rodas Muladharas un Svadhisthana ietekmē – kas ir radīšanas pamats.
Šīs čakras, kas atrodas iegurnī un reproduktīvajos orgānos, veido Kafas garīgo dabu. Ja Vatas dvēsele atrodas Kafas fizioloģiskās lokalizācijas zonā, tad Kafas dvēsele atrodas Vatas fizioloģiskās lokalizācijas zonā. Tāpēc Vata un Kapha ir opozīcija vai polaritāte, ko Pitta apvieno vienā. Kosmiskajā līmenī Kafa ir barojošais spēks, Vata ir virzītājspēks, un Pitta ir dinamiskais spēks.
Zemes planetārie principi lieliski iekļaujas Kafas dabā. Kafas precīzāk nekā citas došas ir vienotas ar zemes dzīves ritmiem un ir pielāgotas izdzīvošanai. Tieši Kafas rakstīja sociālos un ģimenes noteikumus cilvēkiem. Nekustīgā, stabilā un inertā Kafa krasi kontrastē ar mākoņos lidojošās un kūstošās Vata gaisa straumēm un ugunīgās Pitas lavas vulkāna izvirdumiem. Kafa vienmēr ir bijusi, ir un būs, tāds ir likums. Kapha ir sastingusi mūžības statuja, pār kuru laikam un telpai nav spēka. Kafas enerģija kalpo kā pamats, uz kura tiek būvēts Visums. Vatām piederošo dzīvīgumu, mainīgumu, spēju planēt un lidot vai uguni, spēku, spiedienu un dinamiku, kas atšķir Pitu, stiprina Kafa enerģija. Kafas enerģija ir fundamentāla, tāpat kā Mātes Zemes arhetips ir fundamentāls.
Kafa enerģija visiem dzīvajiem organismiem simbolizē ziemas beigas un agru pavasari. Kafa attīra asinis un netīrumus, atklājot dzīvīgu tīrību un svaigumu. Kafa personificē pamata un nepārtrauktu dzīves procesu, bez kura nevar būt ne mājas, ne bērnu, ne ģimenes. Būdama planētas māte, viņa sasilda un pabaro Vatu un Pitu, kuri dodas pie viņas, lai papildinātu savus spēkus. Kafa atgādina mierīgu un labi barotu govi, kas ganās sulīgi zaļās pļavās. Kafas talismans ir aizvēsturisks zilonis, kas nes zemes ciešanu nastu. Kafa iemieso mūsu izcelsmi un visu lietu mātišķo, sievišķo dabu.
Kafa ir klasiska stoiskas grācijas, rāmuma un jutekliskuma kombinācija. Kafas ir ļoti dvēseliskas un nenogremdējamas. Kaāphm ir stabils un mierīgs raksturs, kas ļauj Vatai brīvi lidot un veikt Pitas varoņdarbus. Kafa sniedz saviem partneriem iespēju dzīvot un baudīt dzīvi šeit un tagad.
Kafa ir atrodama fiziskajā un astrālajā plānā. Cilvēka ķermenī Kafa veido līdz astoņdesmit procentiem no kopējā svara, bet uz planētas - piecdesmit procentus. Tāpēc cilvēki, kuros dominē šī doša, ir tik ļoti piesaistīti materiālajai pasaulei. Tas rada milzīgas zemes kārtības problēmas. Kafas vienmēr pārēdas, un viņiem ir ļoti īpašniecisks instinkts. Būt Kafai nozīmē būt īpašnieciskam.
Kaphām ir vajadzīgas lielas telpas un atvērtas telpas, no kurām paveras pasakains skats. Lai tās varētu veikt milzīgus un nozīmīgus uzdevumus, tām ir nepieciešams svaigs gaiss un noteikti dzīves apstākļi. Kafas auglīgajai enerģijai jāplūst brīvi. Kafas mājai parasti ir trīs prasības: ērtības, praktiskums un liela labklājība.
Kaphām ir jāatsakās no uzkrāšanas, īpašnieciskuma un lietu uzkrāšanas «
nebaltām dienām
»
. Tām nevajadzētu identificēt sevi ar savu īpašumu, pat ja tas iegūts ar taisnīgu darbu, bet gan apmierināties tikai ar pašu nepieciešamāko. Diemžēl kaphām tas ir gandrīz neiespējams uzdevums, jo tāmir grūti izlemt, kas ir
«
būtiskākais
». Bet, ja tās paturēs ceturto daļu no tā, kas kaphām pieder, pat tad tās nedzīvos kā askēti. Kafas nekad nav nabadzīgas, un tas ir saprotams: jums ir nepieciešams daudz piena, lai pabarotu Vatu un Pitu.
Šie ir solīdi cilvēki ar spīdīgām sejām un apveltīti ar izteiktu spēju
«atvēsināties skrējienā», zaudēt stimulus, zaudēt interesi par to, kas tikai nesen izraisīja interesi un entuziasmu. Kafas mīl
«izlikties par beigtu»
, lai neviens viņus nevilktu un neko neaicinātu.
Nekontrolēta rijība, visēdājs un alkatība noved šos cilvēkus letarģiskā stāvoklī. Grūtajos gadalaikos Kaphām rūpīgi jākontrolē vēlme
«pārvilkt pār galvu segu»
un
«uzlikt ķepu»
visam, ko redz acs. Ja viņi neņem vērā šo ieteikumu, kaphas pieņemsies svarā, uzaudzēs lieko svaru, jo ir ļoti inertas. Kafas nezina, kas ir iztēles lidojums vai visu patērējoša kaisles uguns, tāpēc to enerģija netiek izniekota un neizdeg, bet tiek tērēta rūpīgi un ekonomiski. Bet ar visu savas dabas neelastību un nelokāmību Kaphām dažreiz tomēr izdodas attālināties no šī stereotipa, lai gan tādejādi tiem jāpārvar sevi.
Svadhisthanas elements ir ūdens. Kad Kafa saduļķo savu ūdeņu tīrību un paklūp, tā bieži iegrimst dziļā vilšanās sajūtā, depresijas un melanholijas ūdeņos. Kad kaphas nogrimst dibenā, tad no Visuma celtniekiem tās kļūst par tā aktīviem iznīcinātājiem. Depresijas telpā jeb Plutona telpā dzimst daudzu veidu ļaundabīgi audzēji.
Lai pilnvērtīgi dzīvotu katru dienu, Kafai ir rūpīgi jāievēro stingra ikdienas rutīna un nedrīkst ļaut sev ieslīgt iekšējos konfliktos. Ūdens cilvēki nevar atļauties tādu greznību kā aizvainojuma, dusmu uzkrāšana un iekšējās pasaules turēšana nekārtībā. Tāpat kā upju ūdeņiem, arī Kafas ūdeņiem vienmēr jāpaliek tīriem, skaidriem un straujiem. Stagējošie ūdeņi ir pirmais Kafas ienaidnieks.
Kas Kaphās ir pievilcīgs?
Ak, kāds prieks sadarboties ar miermīlīgajām un labestīgajām Kaphām. Sadarbojoties ar līdzsvarotām Kaphām, cilvēki vienmēr ir mierīgi un pārliecināti, jo viņi nebaidās, ka nākamajā sekundē tie uzsprāgs vai kļūs saniknoti, kā Pitta, vai satraukti pļāpās un sprēgās pilni ar idejām, kā Vatas. Kafas klātbūtnē Vatas un Pitas dvēseles atpūšas. Laiks, kas pavadīts kopā Kaphu, ir dziedinošs Vatam un Pitai kā dzīvības avots.
Kafas ir neticami pievilcīgas, jo jūt dzimtas saknes, mātišķo spēku un aizsardzību. Tās prot izturēt, spēj piedot. Tās gandrīz vienmēr tev piedod tavus grēkus un ir gatavas piekļaut pie savām krūtīm. Tajā pašā laikā tās ir ļoti jutekliskas un kaislīgas. Aiz ārējā miera un atbrīvotības slēpjas emociju vētra. Kafas cenšas uzturēt labas attiecības ar visiem, tās prot just līdzi cilvēkiem un vienmēr ciena to jūtas.
Kā likums, Kafas veic darbības, kas ir labi pārdomātas un aprēķinātas. Tās izceļas ar nosvērtību, un tās ir gandrīz neiespējami apbēdināt. Krīzes situācijā Kafas saglabā apskaužamu mieru un spēju skaidri domāt. Kafa spēj nomierināt citus un iedvesmot, ka viss nav tik slikti, kā šķiet. Kafas ir stabilas un saprātīgas, tās paliek uzticīgas tradīcijām un uzskatiem. Tie ir tipiski konservatīvi cilvēki, kuri ar Kapha došas nelīdzsvarotības dēļ pārdzimst pretējos uzskatos.
Iedomājieties sevi lidojošās Vatas vietā, kas tik ļoti vēlas atrast omulīgu nolaišanās vietu, vai Pitu vietā, kas auļo neprātīgā skrējienā kopā ar sevi, kuri jau ir aizmirsuši, ar kādiem sākotnējiem nodomiem viņi kaut ko sāka. Cēli mērķi vadīja, dodoties krusta karā uz Jeruzalemi. Abi tik ļoti vēlas mieru, tie ir tik noguruši no nebeidzamās spriedzes. Un tad tie ierauga lielu, baltu Kaphu, nelokāmu, nenogrimstošu un burvīgu, kas plūst ar piena upju satīna mirdzumu un balti rozā želejas krastu nevainojamo tīrību.
Vai tā nav vispārēja miera, harmonijas un klusuma personifikācija!
«
Kā gribās klusumu,»
Vatas un Pitas saka sev, iekrītot Kafas rokās. Bet tām nav ne jausmas, kas viņas sagaida rīt. Un
«
rīt
» ir Kafas vienmēr atkārto
«
vakar, šodien un vienmēr
»
. Ar Kaphu nogurušās dvēseles labi atpūšas, bet, kad dvēsele ir atpūtusies, tā vēlas atkal lidot un vēlas cīnīties.
Kafa ir zeme un ūdens, tā ir nolaišanās josla, ko Vatas pārvērš par lidlauku; šī ir plato, no kuras Pits sāk savu nākamo kāpumu. Kapha dod enerģiju, baro un piešķir maigumu. Tikai piesātināts cilvēks var veikt kosmiskus varoņdarbus neizpaustā ētera tīklā. Un Kapha vienmēr gaidīs, būs uzticīgs, uzkrās un vairos savu spēku un enerģiju, lai nākamreiz mūsos ieaudzinātu optimismu, pārliecību par saviem spēkiem, dotu miera, stabila līdzsvara, stabilitātes un esības drošības sajūtu.
Kas kaitina Kaphās?
Kafas nedrīkst pārvērsties par ganiem, kuri uzmanīgi seko, lai neviens netiktu nomaldījies no ganāmpulka, lai gan ziloņu gani joprojām nevar tikt līdzi ātrkājainajām antilopēm (Vatas) un uguni elpojošajiem pūķiem (Pittas). Kaphām ir jāizformē savs ganāmpulks. Lai antilopes un pūķi jūtas brīvi. Galu galā Kafas ļoti labi zina, ka vienalga viņi nekur nedosies un nāks vai nu uz dzirdināšanas vietu, vai pabarot sevi. Kafa ir māte, viņai nevajadzētu pārvērsties par ļaunu pamāti-uzraugu.
Kafas reti ir gardēži, jo par galveno uzdevumu tās redz izsalkuma pabarošanu. Kaphām ir sveša Vatu estētika un Pittu gardēžu būšana. Kaphaia galdā vienmēr ir daudz un smags ēdiens. Ēdiens, ko gatavo Kafas, piezemē Vatas, bet izsmalcinātās gardēdes Pittas to uzskata par nesaderīgu, negaršīgu, slikti pagatavotu un neglītu. Bet Kafas tas nekad nesamulsina, un tās nekad neņem vērā šādas
« bērnišķīgas»
muļķības. Kafa lieliski zina, ka izsalkums nav tante, un, kad pazudušie bērni (Vatas un Pittas) ir patiešām izsalkuši, viņi skries pie viņas kā mīļie un viņa tos pabaros, esiet droši.
Kas Kaphām ir kaitīgs?
Labākais veids, kā Kafa došu kā galveno došu izvest no līdzsvara, ir dzīvot pēc principa «tas ir mans, un tas ir arī mans». Viss materiālais, blīvais, fiziskais, kam nav gaisa vibrāciju un dzīvinošas uguns iedzen Kaphu līdz ceļiem zemē. Kafa došas cilvēkiem nekad nevajadzētu dzīvot dīkā, miegaini skatoties apkārt, domājot, ko uzkost.
Ja Kafas piedzīvo alkatību, tieksmi pēc īpašnieciskumaun skaudības, tas norāda, ka viņu galvenā doša nav līdzsvarā. Hroniska melanholija, miegainības sajūta,
«neko nedarīšana
»
, garlaicība, kas papildināta ar neizskaidrojamu spītību, nevēlēšanos (vai nespēju?) pieņemt lēmumu kādā jautājumā, mēģinājums visu bremzēt, arī skaidri norāda uz Kafa došas nelīdzsvarotību.
Pirmkārt, Kafa doša nav līdzsvarā, kad Kafa cilvēks patērē ūdeņainus produktus, kas tām ir kontrindicēti. Tie ir smagi un auksti piena produkti (tostarp Kafu iemīļotie krēmīgie deserti, jogurti un saldējums), saldumu pārpilnība, trekni sāļi ēdieni, kā arī alkohols. Otrkārt, Kafa nelīdzsvarotību izraisa pārmērīgas bažas par to. Bet jums nav jāuztraucas, vienkārši mainiet savu dzīvesveidu un rūpējieties par savu veselību. Ilgstoši un pilnīgi bezjēdzīgi pārdzīvojumi, nespējot mainīt situāciju, izraisa depresiju, kuras dēļ Kafa došas cilvēki sāk ēst vēl vairāk un uzkrāt arvien vairāk rezerves. Un stresa situācijā viņi vairs nevar darboties kā samierinātāji un šķīrējtiesneši. Mēģinot abstrahēties no situācijas, viņi arvien vairāk izjūt savu bezjēdzību un iegrimst dziļā ziemas miegā.
Kafas guļ ilgi un saldi, bet miegs tām nesniedz atvieglojumu. Lēnām tās kļūst atkarīgas no miega, no ēdiena, dzeršanas, no cilvēkiem. Nāk nejutīgums un apātija. Pēc inerces tās vēl turas pie pagātnes, pie tiem pašiem cilvēkiem, pie tiem pašiem uzvedības modeļiem, pie tām pašām lietām. Monotonija kļūst par viņu dzīves galveno zīmi.
Bet kaphām ir jāatrod sevī spēks un jāpamostas no ziemas miega, jāierauga saule un priecīgi tai jāuzsmaida. Atbrīvoties no nevajadzīgajiem atkritumiem skapjos, prom piecus gadus vecas konservētu gurķu burkas un pirms astoņpadsmit gadiem pirktajām čībām («
tādas nopirka arī tavs tētis
»). Vecā krājēja mirdzošām acīm pārvēršas par Pasaules māti! Dzīve turpinās! Ko darīt, ja ir papildu cenimetri viduklī? Galvenais ir tas, ka Kafa ir gatava iesaistīties ilgstošā un spītīgā cīņā ar sevi.
Ja Kafa nodarbojas ar sportu, katru dienu staigās, mazāk ēdīs, pareizi elpos, iemācīsies radīt sev noskaņojumu (vai tā nav laime, ka spīd saule, ka esi dzīvs un vesels?), tad viņa atdzīvosies un atkal kļūs par māti, saimnieci, iespaidīgu koptu dāmu, kas graciozi kustas, skatās uz pasauli ar dziļām, plaši atvērtām acīm un dāvā savu siltumu pilno, maigo roku maigos pieskārienus.
Enerģētika un izskats
Kafas meiteni ir viegli atpazīt pēc formu krāšņuma. Parasti Kaphām ir pilnīgas krūtis, plati gurni, druknas, nedaudz īsas kājas, gulbim līdzīga stāja un nesteidzīgi gracioza gaita. Kafa vīrietis ir spēcīgs ar spēcīgu rumpi un attīstītiem muskuļiem, ja vien, protams, nav apaudzis ar biezu tauku kārtu. Bieži vien šāda tipa vīrieši ir drukni un platiem pleciem, ar vērša kaklu, platiem gurniem un spēcīgām kājām. Kafa tipa pārstāvji staigā lēni, viņu kustības ir gludas un līganas.
Kaphām parasti ir balta āda, plati kauli un pilnīgas rokas. Kafas viegli pieņemas svarā un lēni šķiras no tā (tāpat kā no visa iegūtā labuma), lai gan tās ēd daudz mazāk Vata un Pitta. Bet kaphām ir gluda, vienmēr svaiga un mitra āda, kas ilgstoši nenoveco. Parasti daba Kafas apveltī ar īsām un resnām kājām, taču tām reti ir ziloņu gaita, drīzāk to gaitu var salīdzināt ar grūsnas panteras gaitu.
Kafas nekad nezaudē spēkus un nav iztukšoti pārgurušas, kā tas bieži notiek ar Vatas un Pittas pārstāvjiem, jo viņi vienmēr atstāj spēkus «rezervei». Kafas zina, kā aprēķināt savu spēku, un tām nepatīk pārvērtēt savas spējas. Kafas dod priekšroku ērtai pozai, kas, ja nepieciešams, tiek ņemta par starta līniju maratona distancei, kur tām nav līdzvērtīgu.
Kafas nekad nesteidzas un vienmēr dzīvo pēc principa: steigties – likt cilvēkiem smieties. Un tas ir pareizi, jo kaphas finišā nokļūst pirmās, jo Vata un Pitta visbiežāk jau ir iztērējuši savas enerģijas rezerves pa ceļam.
Seksualitāte
Planētas Marss un Jupiters, kas pārvalda Kafas, apveltī šos cilvēkus ar iekšējās harmonijas sajūtu. Marss, kura daba ir saulaina un drosmīga, dod Kaphām, kuras parasti ir aizņemtas ar smagu darbu, ievērojamu spēku, veselību, izturību un spēju izturēt dzīves grūtības. Jupiters dod Kaphām vēlmi rīkoties pareizi, un Venera piešķir sievišķību un seksuālo pievilcību. Izturības un jutekliskuma harmonija pārvērš Kaphu par dzimtas turpinātājiem un nenogurstošiem seksuālajiem partneriem.
Kafa sievietei pietiek padomāt par dzimumaktu – un viņa jau ir stāvoklī. Kafa vīriešiem un sievietēm ir milzīga seksuālā potence. Viņi ir spējīgi uz ilgstošu dzimumaktu, ieņemšanu un bērna piedzimšanu. Iespējams, šī ir viena no tām aktivitātēm, kas, neskatoties uz piepūli un enerģijas patēriņu, sniedz Kaphām, šīm slinkajām un hedonistiskajām būtnēm patiesu baudu. Seno laiku gleznās bieži attēloti dievi un dievietes ar pilnīgām, lieliskām formām, atspoguļojot Kafas būtību.
Kafa sievietei ir unikāla spēja būt savam vīram gan mīļākajai, gan mātei. Tādā pašā veidā Kafa vīrietis kļūst par pārsteidzošu mīļāko un gādīgu tēvu savai sievai. Kafas ir iedzimti jutekliskas. Vatas var tikai garīgi īstenot jutekliskumu, savukārt Pitas var tikai tiekties pēc tā. Kafas nevainīgi flirtē ar pasauli. Viņu seksuālās enerģijas plūsma ir spēcīga un nepazīst šķēršļus.
Kafa simbolizē absorbcijas spēju, tāpēc cilvēki, kas nonāk tuvu Kaphām, var justies kā gūstā. Kafas nedrīkst pārmērīgi plaši atvērt rokas, lai partnerim nerastos sajūta, ka viņš ir iekritis lamatās un zaudējis izvēles brīvību. Kaphām jābūt jūtīgām un jāsaprot savi partneri. Galu galā Kafas arhetips personificē mātes gudrību, kura spēj ne tikai pabarot, sasildīt un mierināt bēdās, bet arī ļaut doties tālā ceļojumā.
Kafas ir brīnišķīgi partneri visu tipu ājurvēdas cilvēkiem. Mēdz teikt, ka laulība būs veiksmīga tikai tad, ja vismaz vienam no laulātajiem būs ājurvēdas Kapha konstitūcija. Kaphām ir nepieciešams partneris ar lielu vitalitāti, augstu seksuālo potenci un vajadzību pēc bieža dzimumakta ar ejakulāciju.
Karjera
Marsa vīrišķās enerģijas un Veneras sievišķās enerģijas līdzsvars, kas izstaro Muladharu un Svadhisthanu, ļauj Kaphām lieliski pildīt ģimenes pienākumus. Pēc būtības tās ir pavarda turētājas, tāpēc tās ir lieliski saimnieki, kuri dzīvo pēc principa «viss mājā». Viņi atnesīs, pabaros, tīrīs un sasildīs. Šos cilvēkus bieži dēvē par zemes sāli. Viņi zina, kā aizsargāt savus kaimiņus, mierināt viņus bēdās un dalīties ar viņiem priekā. Bet kaphām nevajadzētu pārvērsties no aizsargiem par uzraugiem un pārraugiem.
Kaphām ir jāierobežo sava neremdināmā vajadzība pabarot savus mīļos un nodrošināt viņiem visu nepieciešamo, jo šīs pozitīvās īpašības kalpo kā izpausme viņu materiālajai pieķeršanās īpašumiem un kāre uz uzkrājumiem. Taupīgums, kas nav raksturīgs ne Vatai, ne Pittai, Kaphas gadījumā var izpausties visperversākajās formās, jo tas atspoguļo viņu neremdināmās alkas satvert, turēt un paturēt.
Tipiska Kaphas iezīme ir gatavot ēdienu divdesmit cilvēkiem, lai gan vakariņās tiek uzaicināti tikai seši. Viņu vajadzību dot var pavadīt neapdomīgs un pat stulbs dāsnums.
Kaphas vislabāk veic darbības, kas prasa izturību un ir saistītas ar uzturu un izglītību. Kaphas ir lieliski skolotāji un vecāki, dziednieki un pavāri. Viņi ir lieliski ražošanas izpildītāji un vidēja līmeņa darbinieki. Viņi ir lieliski grāmatveži, tehniķi, mehāniķi, regulētāji un remontētāji. Viņiem ir lieliska spēja apvienot zemes īpašības ar spēju graciozi dejot, spēlēt mūziku un rakstīt dzeju. Šie majestātiskie cilvēki stingri stāv uz kājām.
Stils, krāsas un dārgakmeņi
Kaphas patiesi pārveidojas, uzvelkot košas un stilīgas drēbes. Tomēr tās ir ļoti konservatīvas apģērbu izvēlē un daudzus gadus var pieturēties pie viena stila. Tās pērk precīzas to lietu kopijas, kuras valkāja pirms daudziem gadiem. Atšķirībā no Pitas ar saviem uzvarētāju kompleksiem, daudzas Kafas cieš no mazvērtības kompleksa un tās apmulsina aptaukošanās.
Kaphas var valkāt dažādas krāsu un toņu, bet vienkārša piegriezuma apģērbus. Tām nevajadzētu izrotāt drēbes ar volāniem, rišiņam un pušķiem. Kafas nedrīkst valkāt rotaslietas, un citus vieglprātīgus aksesuārus.
Ja Kapha sieviete ir labā formā, viņa var valkāt nedaudz pieguļošu apģērbu, kas izgatavots no mīkstiem audumiem. Ja viņai ir liekais svars, viņai jāvalkā brīvs apģērbs, vēlams klasiskā stilā.
Kaphas dziedinošie dārgakmeņi ir ahāts (elementi ir gaiss un ēteris), sarkanais dimants, sarkanais un dzeltenais granāts, sarkanais un dzeltenais opāls, rubīns un topāzs. Kaphu līdzsvarojošie metāli ir zelts un varš. Hronisku gausu slimību gadījumā, kas rodas ar pārmērīgu gļotu daudzumu organismā, Kaphai jāvalkā opāls ar zelta apmalēm uz labās rokas rādītājpirksta.
Kaphas nedrīkst būt izaicinošas apģērbā. Tām jāģērbjas diskrēti un praktiski, taču ar jutekliskuma elementiem. Kafa sievietēm noderēs tieva zelta ķēde, mazi smalki auskari, klasiski eleganti apavi ar zemiem papēžiem un brīvas drēbes. Tām nevajadzētu valkāt mākslīgos audumus un mākslīgās rotaslietas, jo kapha nedrīkst zaudēt saikni ar zemi. Kafai jāvalkā tikai dabīgi audumi, dabīgie akmeņi un metāli.
IETEIKUMI CILVĒKIEM AR VADOŠO KAPHA DOŠU
Sezonas un ikdienas aktivitātes
No vienas puses, Kaphas sapņo, ka viss notiek pats par sevi. No otras puses, pirms kaut ko darīt, Kaphas rūpīgi apsver un nomēra katru soli. Tas ir saistīts ar faktu, ka tās nevēlas lieki tērēt enerģiju.
Kaphu iecienītākās nedēļas nogales aktivitātes ir ceļošana no dīvāna uz ledusskapi un no ledusskapja uz gultu. Šādos ceļojumos tās pārvietojas lēni, majestātiski un bez satraukuma. Savākušas pilnu paplāti ar ēdienu, tās rūpīgi apmetas uz dīvāna. Tajā pašā laikā kaphas, atšķirībā no Vatām un Pitam lieliski paveic vienmuļu, monotonu darbu, kas prasa pacietību, piepūli un izturību. Kad Kaphām nav citas izvēles, tām ir jāstrādā, bet kopumā tām nepatīk strādāt. Tas ir paradokss, jo visi kapha tipa cilvēki jūt nepieciešamību palīdzēt citiem un sasildīt viņus pat tad, kad tiem tas netiek lūgts. Atšķirībā no Pitām tām nav slēptu motīvu, kas tās vadītu, veicot taktiskos uzdevumus saskaņā ar iepriekš izstrādātu plānu stratēģisko mērķu sasniegšanai. Kaphām ir patīkami mierināt, samīļot, sasildīt un pabarot mīļotos.
Tipiskas Kapha sievietes ir viesmīlīgas mājsaimnieces, kas visu, kas atrodas ledusskapī, met uz galda. Kafas nedomā par lielu atalgojumu par drosmīgu darbu, bet tas, ka citi neievēro vai nenovērtē viņu nopelnus par labi padarītu darbu, tās aizvaino.
Ziemas beigas un agrs pavasaris ir Kapha gadalaiks, tāpēc visām Kaphām šajā laikā ir daudz problēmu. Laikā, kad daba tiek atbrīvota no ziemas skavām, Kafas nedrīkst dzīvot mazkustīgu dzīvesveidu. Tās var iesaistīties tādās aktivitātēs kā dārzkopība, sports, pavasara tīrīšana un talkas, kā arī mēbeļu pārkārtošana.
No pulksten 6:00 līdz 10:00 un no 18:00 līdz 22:00 šīs konstitūcijas cilvēkos intensīvi izpaužas kaphas īpašības. Viņu enerģija kļūst blīva, smaga un piezemēta. Viņiem vajadzētu pieturēties pie vienkāršas un ērtas ikdienas rutīnas, lai pretotos "smagumam". Lai viņi varētu trenēt gribasspēku.
Lai Kaphas diena noritētu harmoniski, tām agri no rīta jāceļas, jāiet dušā, jānodarbojas ar jogu un jānododas fiziskajiem (sportiskajiem) vingrinājumiem. Brokastu vietā Kaphām vajadzētu dzert zāļu tēju. Labāk ir atteikties no rīta ēdiena.
Galvenā maltīte ir pusdienās. Pusdienām jābūt sātīgām, bet visas maltītes gatavotas no dabīgiem un veselīgiem produktiem. Pēc pusdienām Kapham obligāti jāpastaigājas, pietiek ar 15 min. Kafasa vakariņām jābūt ļoti vieglām. Ja kapha pusdieno bagātīgi vai vēlu vakarā, tā neizbēgami nonāks tajā laikā dominējošās Kafa došas pasīvās enerģijas ietekmē. Labākais veids, kā Kafai nekaitēt sev šajā saspringtajā periodā, ir būt aizņemtai ar darbu, vēlams pat ārpus mājas. Tām jāatrod sev vakara nodarbības: apmeklējot kursus, piedaloties semināros, apmācībās utt., turklāt Kafas var būt ne tikai pasīvi dalībnieki, bet gan aktīvi šo pasākumu organizētāji.
Kaphām vajadzētu celties rītausmā un agri doties gulēt. Ja tās paliek gultā pēc pulksten 6:00, tās kļūst par Kafa perioda (6–10:00) ķīlniekiem, un visi viņu labie nodomi harmoniski pavadīt dienu sabrūk pīšļos. Lai pamostos spirgti un svaigi, Kaphām nav vajadzīgs ilgs miegs, tām nevajadzētu gulēt ilgāk par 7 stundām! Diemžēl kaphas parasti guļ 8-12 stundas naktī un gandrīz neizkāpj no gultas pēc miega. Tās guļ vai nu uz vēdera, vai embrija pozā.
Kaphām vislabāk ēst ievērojot režīmu pa stundām: no 8-9 rītā - zāļu tēja, ap 13:00 - pusdienas, 16:00 - pēcpusdienas tēja un 18:00 vakarā - pusdienas vai vakariņas.
Fiziskās aktivitātes
Kaphām vienmēr ir jāredz lieli un tūlītēji sava darba rezultāti, tāpēc tās nekad nav apmierinātas ar regulāru vingrošanu, aerobiku vai regulārām fiziskās audzināšanas programmām. Tās uzskata, ka šādas sporta aktivitātes nav priekš viņām. «Šeit un tagad» ir Kafa sievietes sauklis, kad viņa cenšas zaudēt svaru.
Kafas nenodarbojās izturības un spēka treniņiem, bet dārgās Kaphas, lūdzu, ņemiet vērā, ka jums ir jāsporto ļoti atšķirīgi no Vatām, kur fiziskajām aktivitātēm jābūt ļoti vieglām, un Pitām, kam ir ieteicami mēreni vingrinājumi. Kaphām ir smagi jāstrādā, lai sadedzinātu taukus un izvadītu lieko šķidrumu, kas sakrājies audos, izkliedētu asinis, zaudētu papildu kilogramus, attīstītu līdzsvaru un elastību.
Kapha doša cilvēkiem noderīgas fiziskās aktivitātes ir maratona distances un stieņa celšana, bodibildings un airēšana un kanoe airēšana. Daudz iegūs tās Kafa sievietes, kurām tomēr izdosies pārvarēt dabisko slinkumu un atrast spēku regulāri nodarboties ar ritmiskām aktivitātēm, dejām un aerobiku. Ūdenspolo, džudo cīņas un sambo var ieteikt vīriešiem, kuriem šī doša ir izteikti izteikta.
Kaphām ir ieteicams nodarboties ar jogu divas reizes dienā. Tām ieteicams jogas vingrinājumu kompleksā ieviest asanas, kas palīdz normalizēt endokrīno dziedzeru darbību, palīdz izvadīt no organisma gļotas (īpaši krēpas) un palīdz izvadīt liekos taukus.
Atcerieties: ja vēlaties izstiept ķermeni vai trenēt noteiktas sistēmas un orgānus ar jogu, veiciet šīs aktivitātes pirms citu fizisko vingrinājumu uzsākšanas!
Aromterapija un ķermeņa kopšana
Kapha gūst labumu no siltiem un sausiem aromātiem, ko papildina rūgta, savelkoša garša ar nelielu skābumu. Lai līdzsvarotu Kafa došu, ir lietderīgi ieelpot bergamotes, lavandas, cipreses, mirres, sinepju, lauru, krustnagliņu, salvijas, kampara, eikalipta, egles, majorāna, ingvera, oregano, rozmarīna aromātus. Ieteicams arī estragons, kadiķis un vīraks.